YENİ GÜN DUASI

2018-03-21 13:45:00

YENİ GÜN DUASI (Az Bakar mısınız?)

21 MART’I görünce takvimlerde -hiç âdetim olmadığı halde- bir dua sağanağı boşandı ruhumda, kalbimden, dudaklarımdan. Kabul etsin Yaradan!
“TÜM yolsuzluklar ‘dün’lerde kalsın. Yöneticilerine içtenlikle inansın halkımız. Çalanlar çırpanlar, malı götürüp ‘vurgun’ getirenler saygı görmez olsun ‘işini bilenler’! ‘Ruz’lar ‘gün’leşsin, ‘yeni’leşsin ‘nev’ler. Huzur ve mutlulukla dolsun tüm evler.
TÜM tüfekler patlamaz, çalışmaz olsun saatleri bombaların. Beklenmedik felaketler düşlerde bile görülmesin. Çıkarsın yaşamın tadını; barışın huzurunu yaşasın halkımız.  Kanımız da güç vermesin ‘silah üreticisi vampirlere. Işıl ışıl aydınlatsın dünyayı gün, kalanı asude geçsin ömrün!
GENÇLEŞSİN doğa. Geçmişte kalsın kuru dallar ve kara toprak. Filiz filiz pıtraklaşsın ağaç, renk versin, gözler alsın çiçekler. Vızır vızır, cıvıl cıvıl olsun kuşlarla böcekler… Görelim bugün yarın bölgemize göçsün akın akın göçmen canlılar, kan tutuşturan bir hava solusun delikanlılar!
SAYFALARI gazetelerin, ekranları TV’lerin göz dinlendirsin artık. Dalsın gençler doğanın koynuna. Dillerinin döndüğünce aşk sözcükleri fısıldasınlar sevgililerine bitmez tükenmez; çünkü çekilmez yaşam bu tür sözcükler duyulmasa, pembeleşmese yüzler, gizler açığa vurulmasa. “Dünle beraber gitti cancağızım/ Ne kadar söz varsa düne ait/ Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.” diyen Mevlana gibi, farkında olalım yeni günün. Canına okuyalım yepyeni güzelliklerle epeski ’dün’ ün.
EŞİTLENSİN geceler ve gündüzler sana bana inat. Eşitleşme örneği olsun gelir düzeylerine, kadına erkeğe. Kaybolsun yöneten ve yönetilen; alt ve üst arasındaki sosyal uçurum. Daha sıcak, daha insancıl, daha anlayışlı olarak sürsün bu durum!
GÜNEŞ bizden yana olsun bu günden sonra. Kara günlerin acımasızlığı bir anı olsun sadece. Havayı, suyu, toprağı etkilesin gittikçe uzayan günlerde. Gözlerimizdeki ışık, damarlarımızdaki canlılık, hayallerimizdeki renklilik can versin ülkemize. Ağır bir kâbustan uyanır gibi uyanalım. Boşa harcadığımız kana, cana, zamana yanalım: “Geçmiş günlerde ekilen kin ve fesadın hasadını gösterme Tanrı’m!” diye yakaralım.
BİNLERCE yıldan beri ben ‘doğa’ denen bu kitabı okurum. Her ‘Nevruz’da farkına varırım yaşadığımın, bilincine varırım. Yeni Gün benim mutluluğum. Tüm yolsuzluklar dünlerde kalsın, patlamaz olsun tüfekler ve gençleşsin doğa.
NİCE nice mutlu ‘Nevruz’ lara!..

Tayyar ÜNAL – 23. 03.  1997 (ANTALYA gazetesi)

0
0
0
Yorum Yaz